Kritik uyarı! Türkiye çöl tozu etkisinde kalacak

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Toros , atmosferik sayısal model sonuçlarına göre , bugünden itibaren cumartesiye kad

haber7
0

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Toros , yaptığı açıklamada , ısınan çöl yüzeylerinde oluşan fırtınaların  tozu  kilometrelerce yukarılara çıkarabildiğini ifade ederek , her yıl milyonlarca ton tozun bu şekilde kıtalar ve okyanusları aştığını dile getirdi.

Atmosferdeki bu hareketin normal bir durum olduğunu anlatan Toros , "Sahra Çölü nden atmosfere karışan tozlar zaman zaman görüş mesafesini etkileyebilecek seviyelere kadar çıkabilmektedir. Havadaki tozlar yağmurla yere ulaşır. Su buharlaşınca izi ve  tozu  kalır. Eskiler Çamurlu yağmur , teknede hamur diyerek bu olayı bir tekerlemeye dönüştürmüştür." dedi.

 

 

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı nın atmosferik sayısal model sonuçlarına göre , ülkenin bugünden itibaren cumartesiye kadar çölden gelen tozun  etkisinde  kalacağını vurgulayan Prof. Dr. Toros , "Bugün Ege ve Marmara bölgelerinde , perşembe ve cuma günü yurt genelinde etkisini göstermesi beklenen tozun , cumartesiden itibaren batıdan başlayarak etkisini kaybedeceği öngörülüyor." bilgisini verdi. 

Toros , yağış alan bölgelerde çamurlu yağmur görülebileceğine dikkati çekerek , Meteoroloji Genel Müdürlüğü nün tahminlerine göre , cuma ve cumartesi gecesi İstanbul da yağış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =