Orucu bozan durumlar! İşte Ramazan ayından en çok merak edilenler...

 Ramazan  ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar da  Orucu   bozan  şeyleri  merak  etmeye başladı. Diyanet ise her sene yaptığı gibi bu sene de bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına  Orucu   bozan  ve bozmayan şeyleri tek tek açı

haber7
0

İslam alemini için en önemli aylardan biri olan mübarek  Ramazan  ayının gelmesi ile birlikte  Orucu   bozan  hususlar büyük  merak  konusu oldu. 2018  Ramazan  ayına istinaden günün en çok sorulan sorusu ise  Orucu   bozan   durumlar  neler? sorusu oldu  İşte   Ramazan  ayını en çok  merak  edilen sorular ve cevapları..

KEFARET  Orucu  GEREKTİREN HALLER Oruç kefareti ,  Ramazan  orucunun , mazeretsiz olarak bozulması sebebi ile bir ceza olarak ,  Ramazan  dışında 1 güne karşılık 60 gün oruç tutmaktır.  Ramazan  da meşru bir mazeret bulunmaksızın  Orucu  bozup yemek içmek ve cinsel ilişkide bulunmak kefaret orucunu gerektirir. Kefaret  Orucu  tutmayan kişi bunun yerine 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün boyunca doyurmalıdır.

 

 

Diş fırçalamak  Orucu  bozar mı: Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte , diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası ge- rekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak , dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

Kan aldırmak  Orucu  bozar mı : Kan aldırmak  Orucu  bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber , ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır. Ayrıca Hz. Peygamber: “Üç şey vardır  Orucu  bozmaz: Kan aldırmak , kusmak , ihtilam olmak” buyurmuştur.

Unutup yemek yemek su içmek  Orucu  bozar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =