Makyaj yapmak ve krem sürmek orucu bozar mı? Fetvası nedir?

Müslümanlar için büyük önem teşkil eden Ramazanın ayının teşrifi ve oruç ibadetinin yerine getirilmesiyle birlikte , yöneltilen sorulardan biri , ''Makyaj  yapmak  ve  krem   sürmek   orucu   bozar  mı?

haber7
0

On bir ayın sultanı ve bin aydan daha hayırlı olarak nitelendirilen Ramazan ayının Müslümanları bereketi , maneviyatı ve faziletiyle karşılamasının akabinde , müminler bir yandan Allah ın huzurunda oruç ibadetini gerçekleştiriyor , diğer yandan ise doğru ve eksiksiz bir şekilde tutabilmek adına  orucu  bozan ve bozmayan hususların araştırması içerisine giriyor. Bu bağlamda Allah ın rızasına kazanarak sayısız lütuflarına erişebilmek üzere İslam ın beş şartından biri olan ve tutulması farz kılınan Ramazan  orucu  ibadetini yerine getiren Müslümanlar ın en fazla sorguladığı konular arasında ,   Makyaj   yapmak  ve  krem  sürmek  orucu   bozar  mı? yer almaktadır. Ramazan ayının gelmesinin ardından araştırma konusu haline gelen oruçluyken  Makyaj  yapma ve  krem  sürme ile ilgili pek çok kişinin akıllarındaki soru işaretini giderecek açıklamalar gerçekleştirildi. Peki , oruçluyken  Makyaj  yapmanın ve  krem  sürmenin hükmü nedir?

MAKYAJ  yapmak  VE  krem  SÜRMEK  orucu   bozar  MI?

Orucu bozan hususlar; oruçlu olduğunu bile bile kasti olarak yemek , içmek , vücuda ağızdan ya da burundan gıda alınması , yine vücuda enjekte edilen ilaçlar , cinsi münasebette bulunmak  orucu  bozmaktadır. Bu sebeple oruçlu iken  Makyaj   yapmak  ,  krem  sürmek  orucu  bozmamaktadır ve kazası/keffareti gerekmektedir.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =