TBB'den önemli açıklamalar

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamada , "Bankacılık sektörü riskleri doğru yöneterek pozitif görünümü koruyacak yapıda ve güçtedir" denildi.

haber7
0

Türkiye Bankalar Birliği , bankacılık sektörünün riskleri doğru yöneterek pozitif görünümü koruyacak yapıda ve güçte olduğunu bildirdi.

TBB den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

 

"Yakın dönemde ABD’de faiz oranlarının yükselmesi , dünyada petrol ve emtia fiyatlarının artış eğiliminde olması yanında uluslararası ve bölgesel politik risklerin artması gelişmekte olan ülkeleri olduğu gibi ülkemizi de etkilemektedir. Hükümetimizin , Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ve ilgili diğer kurumların temel makro dengelerin sağlıklı olarak sürdürülmesindeki kararlılığı , bu yönde gereken önlemlerin alınmasındaki aktif yaklaşımı sayesinde Türkiye ekonomisi şoklara dayanıklıdır ve makul bir hızda büyümeye devam etmektedir. İç ve dış şokların yaşandığı son onbeş yılda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 6’ya yakın büyümüştür.

Bankacılık sektörü büyümenin sağlıklı olarak sürdürülmesine destek olacak yapıda ve güçtedir  uluslararası düzenleme ve denetim kurallarına tam uyumludur. Uluslararası temel göstergeler olan sermaye yeterliliği , aktif kalitesi , kaliteli teminat yapısı , likidite , karlılık düzeyi ve yönetim tecrübesi ile iyi örnek olarak gösterilebilecek ülkelerin temel göstergelerine sahiptir.

Bu yılın ilk çeyreği sonunda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =