İHA'lara yerli o yön verecek
Etiketler:

Türkiye'de üretilen ve uydu haberleşme kabiliyetine ihtiyaç duyan tüm insansız hava araçlarında (İHA) kullanılabilecek uydu haberleşme anteni  yerli  olarak geliştirildi.

haber7
0

CTech , insanlı ve insansız hava platformları için özgün , geniş bantta ve yüksek veri hızlarında görüntü-veri aktarmaya imkan sağlayan uydu haberleşme terminali ürünü ve çözümleri üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda , Türkiye de geliştirilen  İHA  lar başta olmak üzere , hem ulusal ve hem de uluslararası düzeydeki diğer askeri ve sivil hava araçlarında kullanılmak üzere hava uydu terminali geliştiren şirket , bunu ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı nda (IDEF 2017) sergilemişti.

 

 

Geçen sürede terminal bileşenlerinin yerlileştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdüren CTech , İHA lar için  yerli  geliştirdiği uydu haberleşme antenini ve modemini , ilk kez Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı nda tanıttı. 

Saniyede 10 megabit veri hızına sahip antenin tasarımı , üretimi , test çalışmaları Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Anten , Türkiye de üretilen uydu haberleşme kabiliyetine ihtiyaç duyan tüm İHA’larda kullanılabilecek. Bu kapsamda ilgili  İHA  üreticileriyle de görüşmeler devam ediyor.

Geliştirilen anten , muadil ürünlerle karşılaştırıldığında yurt dışından ITAR (silahların dolaşımı konusunda uluslararası kurallar) kısıtları nedeniyle temin edilemeyecek antenlerin kategorisinde yer alıyor. Kullanılan tüm bileşenleri için ise hiçbir ITAR kısıtı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =