CNN: Kudüs kararı ABD'yi yalnızlaştırdı

ABD'li yayın kuruluşu  CNN  International , ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ABD'yi yalnızlaştırdığı yo

haber7
0

CNN , Washington yönetimi ile dünyanın geri kalanı arasındaki uçurumun , Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerin Gazze sınırındaki şiddet olaylarından duydukları kızgınlığı dile getirirken  ABD  nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley in Hamas ı suçlaması ile daha da derinleştiğini yazdı. 

Haberde , Haley in dün Kuveyt in talebiyle BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) olağanüstü toplantısındaki konuşmasında "İsrail in 70. bağımsızlık yıldönümünü" kutladığı ancak Filistin de yaşanan can kayıpları ve yaralanmalara değinmediği belirtilerek eleştirildi.  

CNN in haberine göre ,  ABD  nin büyükelçiliğini taşımasına karşı barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlilere yönelik  İsrail  güçlerinin saldırısında Gazze sınırında 62 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından dün Kuveyt in talebiyle BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) olağanüstü toplantısı ,  ABD  nin diğer üye ülkelerin çoğunluğu karşısındaki yalnızlığını gözler önüne serdi. 

BMGK toplantısında , ABD nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley , BM ye üye ülkelerin büyük çoğunluğundan farklı bir duruş sergileyerek , "Konseyin neden İran şiddetini konuşmadığını , şiddet ile elçilik açılışı arasında ilgi bulunmadığı , bu konunun Konseyde konuşulmasına gerek olmadığı" yönünde ifadeler kullandı.

İran ı , terörist olarak nitelendirdiği Hamas a destek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =