Ucuz alacağım diye sağlığınızdan olmayın!

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök , tüketicilerden 10 ila 15 liraya satılan tatlılarda insan sağlığını tehdit eden nişasta bazlı  şeker  (NBŞ) kullanıldığı ihtimalini göz önünde bulundurmalarını istedi.

haber7
0

Gök , AA muhabirine yaptığı açıklamada , gıda sektöründe son dönemde artan maliyetler nedeniyle bazı üreticilerin ürünlerini ucuza imal etme çabasında olduğunu belirterek , özellikle tatlıcılıkta birçok üreticinin mamullerinde pancar şekeri yerine daha  ucuz  olan NBŞ yi kullandığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun NBŞ nin sağlığı bozucu etkiye sahip olduğu uyarısında bulunduğunu anımsatan Gök , "NBŞ li tatlıları ucuza tüketen vatandaşlarımız ,  ucuz  ürünle birlikte telafisi mümkün olmayan hastalıklara da davetiye çıkartıyor.  ucuz  ürünle güya tasarruf ettiğinden katbekat fazlasını daha sonra hastanelere ve eczanelere ödemek zorunda kalıyor." dedi.

 

 

Denetimlerin sıklaştırılması gerekiyor

Türkiye nin son yıllarda Çin , Singapur , Tayvan , Hollanda , ABD ve Almanya dan ihtiyaç duyulandan fazla miktarda tatlandırıcı ithal ettiğine dikkati çeken Gök , şunları kaydetti:

"Maalesef bu tatlandırıcılar çikolatadan , reçele , gazlı içeceklerden baklavaya kadar birçok üründe kullanılıyor. Özellikle ramazan ayı dolayısıyla toplumu bilgilendirmeyi bir borç biliyoruz. Tüketiciler , 10 ila 15 lira gibi oldukça  ucuz  fiyatlara satılan tatlılarda insan sağlığını tehdit eden nişasta bazlı  şeker  kullanıldığı ihtimalini mutlaka göz önünde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =