Irak'ta seçimi ABD düşmanı Sadr kazandı!

Irak'ta  ABD  karşıtlığıyla bilinen ve İran'a karşı mesafeli olan ülkedeki en büyük Şii tabana sahip Mukteda es-Sadr , yapılan seçimlerde birinci konuma geldi.

haber7
0

ABD nin  Irak  ta birinci düşmanı olarak bilinen ve hükümete muhalif  Sadr  ın desteklediği Sairun Koalisyonu , terör örgütü DEAŞ sonrası yapılan genel seçimlerde açıklanan ancak nihai olmayan sonuçlara göre , başkent Bağdat ta birinciliği elde etti.  Sadr  , Bağdat ın yanı sıra Şiilerin yaşadığı güney kentlerinin çoğunda da seçimin galibi olarak birinci sıraya yerleşti. Sadr , bu seçimlerde  Irak  siyasetinde bir ilke imza atarak komünist ve liberal partilerle ittifak yapma yolunu denedi. 

Sadr ,  ABD  karşıtlığının yanı sıra  Irak  ta güçlü nüfuzu bulunan ve İran a karşı mesafeli olan ender Şii liderlerden sayılıyor.

Elde ettiği seçim başarısından dolayı  Sadr  ın yeni hükümeti kurma sürecinde masaya güçlü şekilde oturacağı yorumları da yapılıyor. Ancak ülkede güçlü nüfuza sahip  ABD  ve İran ın  Sadr  a başbakanı seçme şansı bırakmayacağı da konuşuluyor.  Irak  taki yasalara göre , seçimin galibi değil , mecliste en çok sandalyeye sahip olan veya en büyük ittifak grubunu elinde bulunduran hükümeti kurabilecek.

Bu da ,  Sadr  ı seçim yarışını kazanan diğer siyasi gruplarla ittifak yoluna itecek. Şii lider , daha önce yaptığı bir açıklamada , İran a yakın Haşdi Şabi komutanlarından Hadi el-Amiri nin başında olduğu Fetih ve Nuri el-Maliki nin seçim koalisyonu dışında meclise girmeye hak kazanan diğer gruplarla ittifak kurabileceği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =