'Potansiyeli yüksek, Türkiye merkez olabilir'

İslami Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı ve Finans Direktörü  Zamir İkbal  , Türkiye’nin İslami finans konusunda yaptığı çok sayıda girişimle , bu alanda önemli bir konuma geldiğini söyledi.

haber7
0

Zamir İkbal , "Türkiye , güçlü bankacılık sektörü , coğrafi konumu ve devletinin desteğiyle İslami finansta bir  merkez  haline dönüşebilecek potansiyele sahip." dedi.

İslami Kalkınma Bankası Başkan  Yardımcısı ve Finans Direktörü  Zamir İkbal  , Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti  Kazan’da , AA muhabirine yaptığı açıklamada , borçlanmaya dayalı geleneksel finans  sisteminin çok sayıda probleme sahip olduğunu söyledi.

 

Geleneksel finans sisteminin istikrarsız olması nedeniyle çok sayıda  mali kriz yaşandığını ifade eden İkbal , "Risk paylaşımı ve varlık tabanlı İslami  finansın ise bu anlamda daha istikrarlı ve risklere daha dayanıklı olduğu çok  sayıda çalışmada ortaya konmuştur." dedi.

İslami finans anlayışına daha derinden bakıldığında , ekonomik ve  sosyal adaletin de yüceltildiğinin görüldüğüne işaret eden İkbal , "Zekat gibi ,  fakirlere de yardımın esas alındığı unsurlar nedeniyle İslami finans , daha etik  ve sosyal açıdan daha sorumlu bir sistemdir." ifadesini kullandı.  "İSTANBUL’DA İSLAMİ FİNANSLA İLGİLİ ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR"   Zamir İkbal , Türkiye’nin İslami finans konusunda yaptığı girişimleri  son derece olumlu bulduğunu ifade ederek , "Türkiye , Dünya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =