Ortadoğu ramazana yarın giriyor

Suudi Arabistan , Katar , Birleşik  Arap  Emirlikleri , Bahreyn , Kuveyt , Umman , Yemen , Irak , Ürdün , Filistin , Lübnan , Suriye , Mısır , Sudan , Libya , Tunus ve Cezayir'de ramazanın ilk günü perşembe olarak belirlendi.

haber7
0

Türkiye de  ramazan  ayı bugün başlarken 17  Arap  ülkesi , hilalin gözüküp-gözükmemesi , İslam hukuku kurumlarının kararları çerçevesinde yaşanan farklı görüşler nedeniyle  ramazan  ayına bir gün sonra girecek.

Suudi Arabistan , Katar , Birleşik  Arap  Emirlikleri (BAE) , Bahreyn , Kuveyt , Umman , Yemen , Irak , Ürdün , Filistin , Lübnan , Suriye , Mısır , Sudan , Libya , Tunus ve Cezayir ramazanın ilk orucunu perşembe günü tutacak.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamada ,  ramazan  ayının perşembe günü başladığı ifade edildi.

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin yaptığı yazılı açıklamada , hilal görünmediği için şaban ayının çarşamba günü tamamlanacağını ve perşembe günü  ramazana  girileceğini aktardı.

Ürdün Müftüsü Hüseyin Halayle ise , çarşamba günü şaban ayının son günü olduğunu ve ilk orucun perşembe günü tutulacağını söyledi.

Katar Hilali Gözetleme kurullarından yapılan açıklamalarda da gözlemler sonucu  ramazan  ayının başlangıcının perşembe günü ilan edildiği bildirildi.

BAE , Bahreyn , Kuveyt , Umman , Yemen , Irak , Lübnan , Suriye , Mısır , Sudan , Libya , Tunus ve Cezayir deki dini kurumlardan yapılan açıklamalarda da  ramazan  ayının ilk gününün perşembe olarak belirlendiği kaydedildi.

Farklılık nereden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =