Filmler gerçek oluyor! Hafıza trasnferi yapıldı

Amerikalı bilim adamları , salyangozlarda Ribo Nükleik Asit (RNA) ile  hafıza  transferi yaptı ve yapay  hafıza  oluşturmayı başardı.

haber7
0

Science Daily nin haberine göre , California Üniversitesi Bütüncül Biyoloji , Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi , Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üzerinde yaptıkları çalışmada RNA ile hafızayı bir salyangozdan diğerine aktardı. 

Araştırma çerçevesinde bir grup salyangoza kuyruklarından 20 saniye arayla 5 elektrik şoku verildi , bu eylem 24 saat sonra 5 kez daha tekrarlandı. Şoklar , salyangozların geri çekilme refleksini geliştirirken , elektrik verilenlere hafifçe vurulduğunda geri çekilmenin ortalama 50 saniye , kontrol grubundakilerde ise bir saniye sürdüğü gözlendi. 

Bilim adamları , elektrik şoklarından bir gün sonra salyangozların sinir sisteminden çıkarılan RNA yı , elektrik verilmeyen 7 hayvana yerleştirdi. Bu hayvanların da elektrik verilenler gibi hareket ettiği ve geri çekilme eylemini yaklaşık 40 saniye sürdürdüğü görüldü. 

Sonuçları "eNeuro" dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularının , travmatik hafızanın tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesinin önünü açabileceği ifade ediliyor. 

Glanzman , "Çok uzak olmayan bir gelecekte , RNA yı alzaymır hastalığının etkilerinin giderilmesinde veya travma sonrası bozukluk tedavisinde kullanabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =