6 farklı yakıtla çalışan turbojet motor yaptı

Eskişehir'in merkez Tepebaşı ilçesinde uçak bakım ve bilişim teknolojileri alanlarında eğitim veren bir lisede eğitim gören Eray Sarısöğüt , 2 yıllık çalışma sonunda 6  farklı   yakıtla  çalışab

haber7
0

Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Sarısöğüt , uçak bakım bölümü öğretmeni Arif Özkan danışmanlığında 2 yıllık çalışma sonunda geliştirilen özel yanma odası sayesinde 6  farklı   yakıtla  çalışabilen tamamen yerli gaz türbinli  turbojet   motor  geliştirdi.

Ürettiği  turbojet  motorla katıldığı TÜBİTAK ın 2018 Lise Öğrenciler Araştırma Yarışması nda 100 proje arasında "teknoloji-tasarım" alanında Bursa bölgesinde birinci olan Sarısöğüt , AA muhabirine yaptığı açıklamada , gaz türbinli  turbojet  motorların uçakların hareket etmesini ve yukarıya doğru ivmelenmesini sağlayan sistem olduğunu kaydetti.

 

 

Mevcutta kullanılan gaz türbinli  turbojet  motorların "kerosen" adı verilen  yakıtla  çalıştığını ifade eden Sarısöğüt , şöyle konuştu:

"Geliştirdiğim sistemle turbo jet motorlarından bulunan bütün özellikleri gözlemleyebiliyoruz. Gecemi gündüzüme katarak 2 yıl bu  motor  üzerinde çalıştım. Benzerlerinden en büyük farkı 6  farklı   yakıtla  çalışabilmesidir. Mevcut gaz türbinli  turbojet  motorlar kerosenle çalışırken , geliştirdiğim bu  motor  kerosenin yanı sıra LPG , propan , bütan , 130 oktan uçak benzini ve motorinle rahatlıkla harekete geçebiliyor. Bu , yakıt maliyetini düşürüyor. TEI mühendislerinden aldığım yardımla geliştirdiğim özel bir yanma odası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =