Ramazan'da bol su içmeyen sağlığından olur

Gün boyu yaşanılan açlık sonrasında iftarda yemekleri fazla miktarda ve hızlı tüketmemek gerekiyor.

haber7
0

Bir öğünde fazla miktarda yemenin vereceği olumsuzluklara dikkat çeken İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Aksu , Ramazan’da kilo almamanın formülünü şöyle verdi: “1 bardak su ile orucunuzu açıp çorba , tam tahıllı ekmek , yarım yağlı peynir ve zeytin ile açlığınızı bastırdıktan sonra 1 saat bekleyin. Daha sonra ana yemeğinizi yiyin.” 

11 ayın sultanı  Ramazan  , bu yıl da sıcaklara denk geldi. Oruç tutanlar dikkat!  Ramazan’da beslenmenize daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Sahur ve iftarda sıvı tüketimi büyük önem taşıyor. Gün içinde açlığın dengelenmesi ve kan şekerinin kontrol altına alınabilmesi için mutlaka sahura kalkmak gerekiyor. En önemlisi ise uzun saatler aç kalan vücuda aşırı yüklemede bulunmamak. Bu nedenle öğünleri bölmek , iftarda açılışı çorba ve peynir gibi yiyeceklerle yaptıktan sonra 1 saat bekleyip ana yemeğe geçmeye dikkat etmek. 

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Aksu , “Uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatıyor , su ve mineral kaybı da bayılmalara neden olabiliyor. Ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bolca su tüketmek gerekiyor” dedi ve şunların altını çizdi…

SAHUR OLMADAN OLAMAZ!

Sahur ve iftar arasında geçen süre uzun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =