Ağır iftar sofraları kalbi vuruyor

 kalp  krizlerinin yemek sonrası geliştiğine dikkat çeken uzmanlar , Ramazan’da özellikle  iftar  sofralarının hafif olması gerektiğini vurguluyor.

haber7
0

Ramazan ayının uzun yaz günlerine denk geldiğini belirten uzmanlar , “Uzun süre açlıktan sonra  Ağır  yemek yenmemelidir , bu durum kap krizini tetikler” uyarısında bulunarak  iftar  ve sahur aralığındaki zamanda sık ve hafif yemekler tüketilmesini öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı ,  kalp  hastaları için önemli tavsiyelerde bulundu.

Oruç tutmadan önce mutlaka doktora başvurun

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı ,  kalp  hastası olan veya koroner  kalp  hastası olan kişilerin , oruç tutmadan önce mutlaka doktora başvurması gerektiğini belirterek “Koroner  kalp  hastaları durumları stabil olduğu müddetçe yani şikayetleri artmadığı müddetçe oruç tutabilirler. Özellikle stent takmış olan by-pass geçirmiş olan hastalar genel durumları iyi olduğu müddetçe herhangi bir akut problem yaşamadıkları müddetçe oruç tutmalarında herhangi bir sakınca yoktur” dedi.

Yüksek tansiyonda oruç sakıncalı 

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı , bazı hastaların oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirterek bu hasta gruplarını şöyle sıraladı: “Tansiyonu çok yüksek olanlar (Tansiyonu stabil olmayan ilaçla tansiyonu düşürülmüş olanlar) Akut bir hadise geçirmekte olan veya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =