Başkente değer katacak külliyede sona gelindi!

Başkentteki Kuzeykent'te 125 bin metrekarelik alanda inşa edilen cami ve külliyenin Ramazan Bayramı'nda açılması planlanıyor.

haber7
0

Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki Kuzeykent te inşa edilen cami ve külliye , yaklaşık 110 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Türk-İslam mimarisinden esinlenilerek tasarlanan cami ve külliye tamamlandığında vatandaşların aynı zamanda ibadet edebileceği yaşam ve kültür alanı hizmete girecek.

Projenin mimarı Öner Tokcan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , yaklaşık 20 bin konutun bulunduğu Ankara Kuzeykent teki cami ve külliyenin inşasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla başladıklarını belirterek , çalışmalarda bitme aşamasına geldiklerini söyledi.

Tarih boyunca inşa edilen büyük cami ve külliyelerin bulundukları yerleşim alanlarına kimlik kazandırdığını kaydeden Tokcan , yaptıkları cami ve külliyenin de bulunduğu yerleşim yerinin kimliği ve odak noktası olmasını hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye nin dört tarihi camisinden esinlenildi

Tokcan , proje sürecinde Türkiye nin büyük camilerini incelediğini belirterek , şunları kaydetti: "Bu camide , Süleymaniye Camisi nin iç mekan genel karakterini düşünerek hareket ettim. Caminin ana girişi ve çevresini kuşatan saçakları , son cemaat mekanını çeviren sütunları , Mihrimah Sultan Camisi nin özelliklerini taşır. Caminin vakit namazlarının kılındığı alanları 2.Beyazıt Camisi ni , caminin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =