Google'ın yapay zekası testi geçti!

 Google  I/O 2018 konferansında tanıtılan  Google   Duplex  isimli  yapay  zeka , tanıtılan yenilikler arasında en dikkat çekici olanıydı

haber7
0

Google bu yıl gerçekleşen I/O konferansında bir çok yeni projesini tanıttı ve belki de bunlardan en ilginci  Google   Duplex  adlı  yapay  zekalı dijital asistandı. Örneğin  Duplex  sizin yerinize telefon aramaları yapabiliyor , ancak sadece numarayı çevirmekten bahsetmiyoruz ,  Duplex  kendi sesi ve aklı ile gerçek insanlarla sohbet edebiliyor.

Duplex in gösterimini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Bu tip tanıtım ve gösterimlerin son derece temiz ve titiz şekilde gerçekleştirildiğini bilsek bile ,  Duplex  in mükemmele yakın insan taklidi performansı yine de kulağa etkileyici geliyor.

 

 

Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketinin başkanlarından John Hennessy , Duplex’in çok önemli bir başarıya daha imza attığını belirtti. Hennessy’e göre  Duplex  , yaptığı randevu alma ve ayarlama gibi işler bakımından Turing Testi’ni geçmeyi başardı.

İşte  Duplex  in yetenekleri

Google  Duplex  , birçok kişiyi geleceğe dair umutlandırmış birçok kişiyi de korkutmuştu. Amazon’un Alexa’sıyla ve Apple’ın Siri’siyle kıyasıya bir rekabete girecek olan  Google   Duplex  , sizin yerinize telefonla konuşuyor ve rezervasyon yapıyor. Uygulama tüm bunları bir robot olduğunu belli etmeyerek yapıyor , karşıdaki kişi konuştuğu kişinin robot olduğunu anlamıyor. Gerçekten korkutucu ancak bir o kadar geleceğe dair ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =