Türkiye’nin en pahalı şehri İstanbul oldu

2017 yılında Türkiye ortalaması baz alınarak hazırlanan rapora göre ,  İstanbul  en  pahalı  şehir olurken , bu oranın yüzde 14 ,75 olduğu anlaşıldı.

haber7
0

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet , Türkiye’deki hayat pahalılığı konulu araştırmayı inceledi. PRNet’in  Türkiye  İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre , 2017 yılının en  pahalı  şehrinin  İstanbul  olduğu belirlendi. 

Rapor ,  Türkiye  ortalamasına göre ele alınırken , İstanbul’un diğer şehirlerine oranla yüzde 14 ,75 ile daha  pahalı  bir şehir olduğu anlaşıldı. İstanbul’u yüzde 9 ,04 ile İzmir , yüzde 6 ,62 ile Ankara , yüzde 4 ,14 ile de Kocaeli , Sakarya , Düzce , Bolu ve Yalova takip etti. 

En ucuz şehirler Doğu Anadolu’da 

PRNet ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre , 2017 yılında hayat pahalılığını konu alan 3 bin 634 haber çıkışı belirlenirken , bu rakam 2018 yılının ilk beş aylık diliminde bin 550 oldu.

Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde; konut ve kira ücretleri , akaryakıt ve dövizdeki artışların yanı sıra yiyecek içecek fiyatlarındaki dalgalanma , hayat pahalılığı başlığı altında en çok yansıma bulan haberler olarak dikkat çekti. 

Araştırmada en ucuz şehirlerin Doğu Anadolu’da olması dikkat çekerken , bu şehirler; yüzde -6 ,51 ile Ağrı , Kars , Iğdır ve Ardahan olarak belirlendi. İkinci olarak en ucuz bölge sıralamasında da Güneydoğu Anadolu kendine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =