Uysal: İstanbul'daki atıksuların %99'u arıtılıyor

 İBB  Başkanı Mevlüt  Uysal  , Tuzla İleri Biyolojik  arıtma  Tesisi’nde arıtılan atıksuları Marmara Denizi’nin dip akıntısıyla buluşturacak deniz deşarj boru hattının denize indirilmesi törenine katıldı.

haber7
0

Törende Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı , AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Suat Durak ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan da yer aldı. Basın mensuplarına yapılan çevre yatırımlarıyla ilgili bilgiler veren Başkan  Uysal  , geçmişte  atıksuların  arıtılmadan denize derin deşarj edildiğini hatırlatarak , şöyle konuştu;

KULLANILABİLİR KALİTEDE TEMİZ SU DEŞARJ EDİLİYOR

“Bugün yaptığımız iş , ileri biyolojik arıtılan kullanılabilir derecede temiz hale gelmiş suyun derin deşarj edilmesidir. Bu sular dünyadaki birçok ülkede ikinci kez kullanıldığı halde bizim İstanbul’da su sıkıntımız olmadığı için bu suları ya sanayide ve park bahçe sulamasında kullanıyoruz. Ya da denize deşarj ediyoruz. Böyle bir saf suyu neden derin deşarja vermenin maliyetine katlanıyoruz? İçindeki bütün zararlı maddeler ve mineraller yok olarak saf su haline gelmesine rağmen , denizdeki canlı ve balık yaşamının etkilenebileceği düşüncesiyle temiz suyumuzu da derin deşarj ediyoruz.”

İstanbul’daki arıtmaların yarısında derin deşarj olduğunu , olmayanları da tamamlayacaklarını ifade eden  Uysal  , 1994 öncesinde İstanbul’daki  atıksuların  ancak yüzde 9’unun 2  arıtma  tesisinde sadece ön arıtmadan geçtiğini söyledi.

Başkan  Uysal  , “Şu anda  İstanbul  genelindeki  atıksuların  tamamı  arıtılıyor  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =