İngiliz parlamentosu: Türkiye ile gurur duyuyoruz!

 İngiliz  Parlamentosunda gerçekleşen oturumda ,  Türkiye  , Suriyelilere yönelik yardım çabaları ile sığınmacı krizine müdahalesindeki çalışmalarından dolayı övüldü.

haber7
0

Yunus Emre Kültür Merkezi İngiltere Şubesince organize edilen ve ana muhalefetteki İşçi Partisinin Milletvekili Faisal Rashid in ev sahipliğinde başkent Londra daki tarihi  parlamento  binasında "Suriyeli sığınmacılar ve Türkiye" başlıklı sempozyum düzenlendi.

Sempozyuma , Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) basın yetkilisi Matthew Saltmarsh , Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye Ofisi Kamu Bilgi ve İletişim Yöneticisi Abby Dwommoh , Sıgınmacılar ve Göçmenlerle Dayanısma Dernegi (SGDD-ASAM) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak , dünya genelinde sığınmacıların haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının çalışanları , akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Suriye deki savaş ile bunun bölge halkı üzerindeki etkilerinin ele alındığı sempozyumda özellikle Türkiye nin sığınmacılar için sarfettiği çabalara değinildi.

Türkiye nin Suriyeli sığınmacılara yönelik izlediği "açık kapı politikasının" takdir edildiği etkinlikte konuşan BMMYK basın yetkilisi Saltmarsh , katılımcılara , "Dünyanın en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi hangisidir?" diye sordu.

Bu soruyu her sorduğunda çeşitli cevaplar aldığını ifade eden Saltmarsh , "Çok nadiren Türkiye deniyor. Yani bu , dünyada sanırım şaşırtıcı derecede az bilinen bir gerçek. Türkiye dışında hiçbir ülke Suriye nin evsiz ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =