İstanbul'daki dev arazi için yeni karar

TOPLU Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) , Ataköy’de mülkiyeti kendisine ait olan 60 bin metrekarelik Baruthane arazisinin imar planını iptal ederek halka açık park yapmaya  karar  verdi. Böylece 320 yıl önce barutlar

haber7
0

Sahil yolunun Ataköy bölümünde yeşil kalmış nadir alanlardan birisi olan gösterilen tarihi Baruthane arazisindeki gayrimenkul projesi , TOKİ tarafından iptal edildi. Mülkiyeti TOKİ’de olan ve 2010 yılında yapılan ihale ile özel sektöre devredilen alanın "TOKİ Park" adıyla halka açık park yapılmasına  karar  verildi. Alandaki tarihi binaların da restore edilmesi kararlaştırıldı. 

PROJEDE  TOKİ  VE İBB ORTAKLIĞI

Osmanlı döneminde barutların üretildiği ve depolandığı yer olarak kullanılan "Baruthane-i Amire" , günübirlik turizm alanı ilan edildi. İmar çalışması 1991 yılında yapılan  arazi  , 2010 yılında ihale edilerek proje karşılığında özel sektöre devredildi. İçinde tescilli tarihi binaların da bulunduğu  arazi   TOKİ  ve  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklığıyla hayata geçirilecek. 564 ada 160 parselde bulunan , günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak kiralanabilir yeşil alana çevrilen alandaki çalışmalar için İBB ile  TOKİ  arasında protokol de imzalandı. İBB , 25 yıllığına kiraladığı arazide restoran ve sosyal tesisler açacak. Ayrıca park ve rekreasyon alanı  TOKİ  Park olarak isimlendirilecek. Parkın idaresi de belediyeye ait olacak.

320 YILLIK TARİH

1698 yılında başlayan Bakırköy Baruthanesi’nin inşaatı , 1700 yılında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =