İstanbul'daki dev arazi için yeni karar

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) , Ataköy’de mülkiyeti kendisine ait olan 60 bin metrekarelik  Baruthane  arazisinin imar planını iptal ederek halka açık park yapmaya  karar  verdi. Böylece 320 yıl önce barutlar

haber7
0

Sahil yolunun  Ataköy  bölümünde yeşil kalmış nadir alanlardan birisi olan gösterilen tarihi  Baruthane  arazisindeki gayrimenkul projesi , TOKİ tarafından iptal edildi. Mülkiyeti TOKİ’de olan ve 2010 yılında yapılan ihale ile özel sektöre devredilen alanın "TOKİ Park" adıyla halka açık park yapılmasına  karar  verildi. Alandaki tarihi binaların da restore edilmesi kararlaştırıldı. 

PROJEDE TOKİ VE İBB ORTAKLIĞI

Osmanlı döneminde barutların üretildiği ve depolandığı yer olarak kullanılan "Baruthane-i Amire" , günübirlik turizm alanı ilan edildi. İmar çalışması 1991 yılında yapılan  arazi  , 2010 yılında ihale edilerek proje karşılığında özel sektöre devredildi. İçinde tescilli tarihi binaların da bulunduğu  arazi  TOKİ ve  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklığıyla hayata geçirilecek. 564 ada 160 parselde bulunan , günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak kiralanabilir yeşil alana çevrilen alandaki çalışmalar için İBB ile TOKİ arasında protokol de imzalandı. İBB , 25 yıllığına kiraladığı arazide restoran ve sosyal tesisler açacak. Ayrıca park ve rekreasyon alanı TOKİ Park olarak isimlendirilecek. Parkın idaresi de belediyeye ait olacak.

320 YILLIK TARİH

1698 yılında başlayan Bakırköy ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =