Bunu kullanan yandı! Milyonlarca bilgisayarda var

Popüler arşivleme programı 7-Zip'te keşfedilen kritik bir güvenlik açığının yazılımın tüm eski sürümlerini etkilediği açıklandı

haber7
0

Ücretsiz ve açık kaynaklı bir arşivleme programı olan  7-Zip  , yaklaşık 20 yıldır kullanıcılara dosyalarını ücretsiz olarak sıkıştırma şansı tanıyor. Center for Internet Security (CIS) , yazılımda saptadığı bir güvenlik açığının siber korsanlara uzaktan kod çalıştırma şansı tanıdığını fark etti.

Siber korsanlar bu güvenlik açığını kullanarak uzaktaki bilgisayarlara istedikleri programları yükleyebilme , verileri görme , değiştirme , silme ve hatta  bilgisayarda  yeni kullanıcılar yaratma şansına erişiyor.

İyi haber , CIS’e göre siber korsanlar bu açığı kendilerinden önce fark etmedi ve henüz bu açık kullanılarak gerçekleştirilen herhangi bir saldırı saptanmadı. Kötü haber ise söz konusu güvenlik açığı 30 Nisan’da yayınlanan  7-Zip  18.05 öncesindeki tüm sürümlerde mevcut.

Güvenlik araştırmacıları ,  Milyonlarca   bilgisayarda  kullanılan bu programa sahip olanların yazılımlarını güncellemelerini şiddetle tavsiye ediyor. 7-Zip kullanıcıları , 7-zip.org adresine giderek yazılımın en güncel sürümünü indirip bilgisayarlarına kurabilir ve bilgisayarlarını güvene alabilirler.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =