Eyüp Sultan'da tarihi miras yeniden ihya ediliyor

Kültür ve Turizm Bakanı  Numan Kurtulmuş  ,  Eyüp  Sultan’ın  tarihi  ve kültürel varlıklarını aslına uygun şekilde  ihya  etmek için başlatılan ,  Eyüp   Sultan   tarihi  Merkez Yönetimi (ESTAM) Projesi’nin

haber7
0

Bakan  Numan Kurtulmuş  , toplantıda yaptığı konuşmada , ESTAM Projesi nin Eyüp  Sultan  ın  tarihi  , kadim kimliğiyle birlikte yenide ayağa kalkmasını sağlayacak detaylı bir çalışma olduğunu belirtti.

Şehirlerin kimliklerinin insanların zihinlerinde oluşan medeniyet tahayyülleriyle ortaya çıktığını hatırlatan Bakan  Numan Kurtulmuş  , Bugün , dünyaya baktığımız zaman hemen hemen dünyanın bütün şehirlerinde , güzel binalar , güzel mekânlar , daha estetik , huzurlu insani olan yapılar eski yapılardır. Ne yazık ki , yeni yapıların büyük bir çoğunluğunda karmaşa ve bir şekilde insan ruhuyla çelişen birçok unsur var. dedi.

Modern çağ kentlerinin , yeni yerleşim yerlerinin hepsinin yüksek binalarıyla , çok katlı yollarıyla , yoğun trafikleriyle , bir yerden bir yere gitmenin saatler aldığı , günün büyük bir kısmının yoğun trafik baskısı altında geçtiği stresli şehirler haline geldiğini aktaran Bakan  Numan Kurtulmuş  , dünyanın her yerinde eski kentlere bakıldığında daha stressiz , mütevazı ama sanatın , estetiğin , uyumun insanla birlikte fonksiyonelliğin öne çıktığı yapıların görüldüğünü söyledi. 

İstanbul un  tarihi  semtlerindeki tek bir mezar taşının bile insana birçok şey anlattığını ifade eden ve Eğer zamanı yönetemezseniz sizdeki birçok iyi şeyi alır götürür , harap eder hatta yok eder. diyen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =