Rekor kırdı! 146,7 ton altın var

Bankalardaki  altın  hesapları ilk çeyrekte miktar bazında azalış kaydetmesine rağmen ,  altın  fiyatlarındaki artışın etkisiyle 24 milyar 773 milyon lirayla  Rekor  seviyeye ulaştı.

haber7
0

Küresel ekonomideki çalkantıların devam ettiği yılın ilk çeyreğine , ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi , döviz kurları ile tahvil faizlerindeki yükseliş , jeopolitik riskler ve gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarındaki normalleşme adımlarının hızlanması damga vurdu. 

Tüm bunlar , tarihler boyu cazibesini yitirmeyen altının fiyatında yükselişi beraberinde getirirken , bu durum  ton  bazında düşüş kaydedilmesine rağmen bankaların  altın  hesaplarının tutar bazında  Rekor  seviyeye çıkmasına neden oldu. 

 

 

Yurt içinde altının gram fiyatı yıla başladığı 158 ,8 lira seviyelerinden yükselişe geçerek ilk çeyreği yüzde 6 ,1 lik artışla 168 ,5 liradan tamamladı. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ise 1.303 ,2 dolardan 1.325 ,5 dolara çıkarak yüzde 1 ,7 değer kazandı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre , bankalardaki altın hesaplarıise ilk çeyrekte 24 milyar 773 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Böylece  altın  hesapları ,  Rekor  seviyeye ulaşılan geçen yıl sonundan daha yüksek bir seviyeye çıktı. Bu rakamın 24 milyar 168 milyon lirası yurt içi , 605 milyon lirası ise yurt dışı yerleşiklerin hesaplarından oluştu. 

Bankalarda tutulan kıymetli maden depo hesapları tutarı 2017 sonunda 24 milyar 103 milyon lira seviyesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =