AYM’den belediyeye kanalizasyon dersi!

Anayasa Mahkemesi (AYM) , birçok yerde  kanalizasyon  nedeniyle büyük tehdit altında olan dereler ile ilgili önemli bir karar aldı.  AYM  , bu çerçevede yapılan bir başvuru üzerine , “kanalizasyon sularının ar

haber7
0

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına konu başvuru , Susuz Çayı’nın kenarında bulunan Kars’ın Susuz İlçesi Porsuklu Köyü’nden yapıldı. Kars Valiliği’nce , 16 Mart 2006’da Susuz Belediyesi’nin  kanalizasyon  sisteminde yapılan denetleme sonucunda düzenlenen raporda , ilçenin kanalizasyonunun herhangi bir arıtma yapılmaksızın Susuz Çayı’na bağlandığı tespit edildi. Valiliğin talimatı üzerine belediye , atık su arıtma tesisi projesi hazırladı.

Tesisin 2012 yılında kullanıma alınacağı bildirildi. Köy halkı , 2008 yılında durumu tutanak altına aldı. Köy sakinleri , valilik ve  belediyeye  başvurarak , kanalizasyonun çaya arıtılarak bırakılmasını , hayvanların kullanımı ve diğer ihtiyaçları için temiz su hattı bağlanmasını istedi. Köy sakinleri , başvuruları sonuçsuz kalınca dava açtı.

İdare mahkemesinin kararına rağmen gerekli adımların atılmaması üzerine , köylüler bu kez de tazminat davası açtı. Tazminat davası reddedilen köy sakinleri , durumu AYM’ye taşıdı. Başvuru dilekçesinde , “kanalizasyon sularının arıtılmaksızın akarsuya dökülmesi nedeniyle özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı”nın ihlal edildiği savunuldu. Yüksek Mahkeme , “özel hayat ve aile hayatına saygı hakkı”nın ihlal edildiğine karar verdi.

"KAMU YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =