Ankara'da kritik benzin indirimi toplantısı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in akaryakıtta ÖTV indirimine gidilebileceği yönündeki sözlerinin ardından hafta başında  Ankara  ,  kritik  bir toplantıya ev sahipliği yapacak

haber7
0

Petrol sektörünün önde gelen dağıtım şirketleri ve yöneticileri , Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk ile bir araya gelecek. Toplantıda , madeni yağ sektöründeki teminatlar ve petrol sektörünün vergi ve mali konulardaki bazı sıkıntılarının yanı sıra akaryakıtta  ÖTV   indirimi  de konuşulacak.

Gazete Habertürk ten Olcay Aydilek in haberine göre , kaynaklar sektör olarak akaryakıtta vergi indirimini desteklediklerini , bu konuyu hem enerji yönetimine hem de Maliye Bakanlığı yetkililerine her görüşmelerinde ilettiklerini belirterek , “Vergi  indirimi  , kaçak ya da kayıt dışıyla mücadeleyi güçlendirir , önemli bir etkide bulunur. Kaçağı ve kayıt dışını azaltır. Yüksek vergi ve yüksek fiyatın , kaçağı ya da kayıt dışılığı da teşvik eden bir yanı olduğu herkesin malumu” diye konuştu.

 

 

DOLAYLI VERGİLERİN YÜZDE 26’SI

Kaynaklar , akaryakıt dağıtım sektöründe ,  ÖTV  ve KDV gibi dolaylı vergiler yoluyla sağlanan kamu gelirlerinin son 3 yılda yüzde 9 artışla yaklaşık 75 milyar liraya çıktığını , toplam  ÖTV  ve KDV gelirlerinin yaklaşık yüzde 26’sını akaryakıt dağıtım sektöründeki dolaylı vergilerin oluşturduğunu kaydetti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =