Ameliyatta vücutta unutulan tel için tazminat

İzmir'de mahkeme ,  ameliyat  sırasında  vücutta   unutulan  "kateter teli" nedeniyle hastaya 30 bin lira tazmiat ödenmesine hükmetti.

haber7
0

İzmir 2. İdare Mahkemesi , geçirdiği akciğer ameliyatının ardından vücudunda "kateter teli"  unutulan  kadın hastaya , açtığı davada Sağlık Bakanlığının 30 bin lira manevi  tazminat  ödemesine karar verdi.

Kütahya nın Simav ilçesinde yaşayan Hacer Yıldırım a , 2015 yılında  İzmir  de geçirdiği ameliyatın ardından artan ağrıları nedeniyle gittiği hastanede vücudunda kateter teli unutulduğu , telin yeni bir ameliyatla alınamayacağı ve ömür boyu bu şekilde yaşaması gerektiği söylendi.

 

 

Yıldırım , bunun üzerine ihmalin meydana gelmesinde hizmet kusuru bulunduğunu ileri sürerek , maddi ve manevi  tazminat  istemiyle  İzmir  2. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Adli Tıp Kurumunca hazırlanan raporda , ameliyatın ardından davacının vücudunda kalan "CVP kateter kılavuz teli"nin ömür boyu kullanılacak kan sulandırıcı ilaçlarla hayati tehlike oluşturmayacağı belirtilerek , benzeri cihaz parçalarının yıllarca bu şekilde damarda kaldığı , bu tür durumlarda yeni bir cerrahi müdahalenin hastaya bırakılması gerektiği ifade edildi .Raporda , bunun davacıdaki gibi riskli durum oluşturmadığı ve ilaç kullanılarak risksiz şekilde tedavi edilebileceği kaydedilerek , sağlık personeline atfedilecek kusur bulunmadığı bildirildi.

MAHKEME: ÖZEN GÖSTERİLMEDİ

İzmir 2. İdare Mahkemesi , raporun aksine sağlık personeline kusur atfedilmemesine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =