TYB kuruluşunun 40. yılında 40 ödül verdi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)  kuruluşunun  40.  yılında  , kültür ve sanat dünyasına eserleriyle iz bırakan 40 isme ödül verdi.

haber7
0

TYB İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı iş birliğiyle İBB Kültür AŞ. tarafından düzenlenen , "40. Yıl Vefa Gecesi" programı , Fatih teki Ali Emiri Kültür Merkezi nde gerçekleştirildi.

Ödül töreninin açılışında konuşan  TYB  Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ,  TYB  nin 1978  yılında  kurulduğunu hatırlatarak , Türkiye deki sanatsal boşluğu doldurmak amacıyla ülkenin birçok şehrinde kültür ve sanat etkinliği düzenlediklerini aktardı.

Arıcan , programın başlığından yola çıkarak , vefanın en önemli erdemlerden biri olduğuna işaret ederek , "(Vefa) iyiliğin kadrini ve kıymetini bilmek. Toplumu adına , toplum için , milleti için yapılmış bu fedakarlığı , bu emeği , bu güzelliklerin hatırlanması ve anılması kadar herhalde daha güzel bir şey olmasa gerek. Bizler zaten çok büyük ödüller vermiyoruz. 37 yıldır verdiğimiz  TYB  ödülleri var. O da çok değerli bir ödül. Orada da bir kadir kıymet bilme faaliyeti icra ediliyor aslında." diye konuştu.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da  TYB  adına bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ederek , "Savaş döneminin kahramanları olduğu gibi , sulh döneminin de kahramanları vardır. Sulh döneminin kahramanları yaşadığı dönemi aydınlatan sanatçılarımız , yazarlarımız , alimlerimizdir. Onlar olmasaydı bu topraklar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =