Abdülhamit'in emriyle yapıldı! 113 yıldır ayakta

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Karacaören köyünde son dönem Osmanlı yapılarından biri olan ve 2. Abdülhamit'in  emriyle  yapılan  113  yıllık sıbyan mektebi tarihe ışık tutuyor.

haber7
0

İmranlı ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan  Karacaören  köyünde dönemin padişahı 2.  Abdülhamit  in  emriyle  1904 yılında yapımına başlanılan tarihi sıbyan mektebi savaşlar nedeniyle ara verilen çalışmalar sonrası 1928 yılında eğitim ve öğretime açıldı. 

Birçok öğrencinin yetiştiği tarihi mektep yapılan restorasyonunun ardından 2015 yılında dönemin Valisi Zübeyir Kemelek tarafından hizmete açıldı. Moloz taş kullanılarak dolgu tekniği ile yapılan köşe , kapı ve pencere kemerlerinde kesme taş işçiliğiyle dikkat çeken mektep Osmanlılar döneminde çocukların eğitim aldığı ilk tahsil müessesi olmasıyla biliniyor. Dini bilgilerin yanı sıra okuma ve yazma da öğretilen mektep mahalle mektebi olarak da kullanıldı. Tarihi mektep günümüzde ise köy konağı olarak kullanılıyor. 

Karacaören köyü Muhtarı Mirali Altuntaş , okulun sıbyan mektebi olarak kullanıldığını belirterek , "1904 yılında padişah 2.  Abdülhamit  tarafından yapımı emredilmiş. O zamanlarda  Sivas  ın bir çok yerine sıbyan mektebin yapımı emri verilmiş. 1915 yılına kadar yapımı devam etmiş.

Daha sonra Birinci Dünya Savaşı 1915 yılında yapımı durdurulmuş , savaşın bitiminden sonra 1920-25 yılları arasında yapımı tamamlandıktan sonra 1928 yılında eğitim-öğretime açılmış. İlk talebeleri 1928-1931 yıllarında vermiş. O zaman 3 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =