Kılıçdaroğlu'nun alçak iftirasına tokat gibi gerçekler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hafta sonu katıldığı Silifke Yörük Türkmen Çalıştayı'nda yaptığı konuşmasında Osmanlı'nın yörüklere zulmettiğini savundu. Daha da ileri giderek tarih

haber7
0

Osmanlı İmparatorluğu  nun  kurucu unsuru , Oğuzların Kayı Boyu na mensup Karakeçili Türkmenleri idi. İmparatorluğun kurucusu Osman Gazi de bir boy beyi idi.

Moğolların önünden kaçarak önce Orta Anadolu ya , daha sonra da Batı Anadolu ya göç eden Kayılar , yolculukları esnasında dağılmışlar ve bu boyun küçük bir parçası Marmara bölgesine gelip Söğüt e yerleşmişti.

Beyliğin ilk askeri kuvvetleri aşiretlerden oluşuyordu. Daha sonra beylik büyüdükçe , savaş zamanlarında bir araya gelen aşiret kuvvetleri ihtiyaca cevap vermemeye başladı.

Orhan Gazi devrinde Türk köylülerden vergi muafiyeti karşılığında “yaya” ve “müsellem” adı altında daimi birlikler oluşturuldu.

Osmanlıların sürekli fütuhatla büyümesi , yaya ve müsellem birliklerinin de yetersiz kalmalarına yol açtı.

Bunun üzerine I. Murad devrinden itibaren esir alınan Hıristiyanlardan Kapıkulu askeri yetiştirilmeye başlandı. Merkezi ordunun kurulmasıyla birlikte , aşiretler yavaş yavaş  Osmanlı  ordusunda görev yapmamaya başladılar.

Ancak  Osmanlı  yönetimi , aşiretleri , fethedilen yerlere iskân ederek , o bölgelerin Türkleşme¬sinde kullanmaya başladı.

OSMANLI TÜRK AŞİRETLERİNİ HOR GÖRDÜ MÜ?

Osmanlı İmparatorluğu , hâkimiyeti altına aldığı toplulukların iktisadi faaliyetlerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =