'Malkoçoğlu' kalesi Aydos açılıyor

Tekfurun kızının kale kapısını Abdurrahman Gazi’ye açtığı hikâyesiyle  Malkoçoğlu  ve Battal Gazi filmlerine ilham kaynağı olan tarihi  Aydos   kalesi  10 milyon liraya restore edildi.

haber7
0

Tekfurun kızının kale kapısını Abdurrahman Gazi’ye açtığı hikâyesiyle Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerine ilham kaynağı olan tarihi  Aydos   kalesi  10 milyon liraya restore edildi.

İLGİSİZLİKTEN KAYBOLMUŞTU

Bu denli önemli bir kale uzun yıllar harabe şekilde ilgisizlikten orman örtüsü altında kaybolmuştu. Kale yaklaşık 330 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde 20 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Ovalimsi bir formda olan kale iç ve dış savunma duvarları ve her iki sura bitişik 12 burçtan oluşuyor. Sultanbeyli Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin ortaklaşa projesi ile tarihi kale 2009 yılında restore edilmeye başlandı. Toplam 10 milyon lira harcanan restorasyon ile dış ve iç surlar ile 12 burç aslına uygun şekilde onarıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından 2016 senesinde başlatılan arkeolojik kazılarda da çok önemli mimari yapılar ortaya çıkarıldı. Kilise , şapel , 2 adet sarnıç , künklerden oluşan su yolları , depo amaçlı kullanılan yapılar ve diğer yaşam alanları ile erken tunç çağına kadar uzanan buluntular ele geçirildi. 

HALİL İNALCIK HOCA İSTANBUL UN FETHİ  Aydos  TAN BAŞLAR DERDİ

İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz: Rahmetli Halil İnalcık hocamızın söylediği gibi İstanbul’un fethi Aydos’tan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =