Adana'da yetişti: Çinliler talip oldu

Çukurova Üniversitesi öncülüğünde Adana'nın düşük rakımlı , ovalık , sulanabilen ve bol güneş alan üç farklı arazisinde yetiştirilen erkenci kiraz , Uzakdoğu pazarındaki yerini almaya

haber7
0

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öncülüğünde  Adana  nın düşük rakımlı , ovalık , sulanabilen ve bol güneş alan arazilerinde yetiştirilen kiraz , Uzakdoğu pazarına satılacak.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Küden , normalde serin ve yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirilen kirazın , Çukurova gibi sıcak bir yörede meyve vermesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Yurt dışından getirilen türlerin , Çukurova nın üç farklı bölgesinde dikimini yaparak hedeflenen kalitede kiraza ulaştıklarını ve ovalık arazide başarıya ulaştıklarını anlatan Küden , yeni türün çok kazançlı olduğunu ifade etti.

Küden , bazı çiftçilerle yürüttükleri iş birliğinin verimli sonuç alınmasındaki katkısına değinerek , "Şimdiye kadar yaptığımız çalışmaların çoğu yaylalara , geççi kiraza yönelikti. Geççi kiraz için yüksek rakıma çıkmak gerekiyor. Bin 500 metre ve üzerindeki bölgelerde de alanlar küçülüyor ve sulama imkanları kısıtlı oluyor. Bu nedenle kiraz üretimini ovaya yaymak daha yararlı oluyor" diye konuştu.

"Kiraz yetiştirme potansiyelini ovaya yaymamız lazım"

Kiraz ihracatında , dünya pazarında söz sahibi ülkelerin Uzakdoğu ya erkenci kirazları ihraç ettiğini vurgulayan Küden , Türkiye nin de bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =