Adana'da yetişti: Çinliler talip oldu

Çukurova Üniversitesi öncülüğünde Adana'nın düşük rakımlı , ovalık , sulanabilen ve bol güneş alan üç farklı arazisinde yetiştirilen erkenci kiraz , Uzakdoğu pazarındaki yerini almaya

haber7
0

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öncülüğünde  Adana  nın düşük rakımlı , ovalık , sulanabilen ve bol güneş alan arazilerinde yetiştirilen kiraz , Uzakdoğu pazarına satılacak.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Küden , normalde serin ve yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirilen kirazın , Çukurova gibi sıcak bir yörede meyve vermesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Yurt dışından getirilen türlerin , Çukurova nın üç farklı bölgesinde dikimini yaparak hedeflenen kalitede kiraza ulaştıklarını ve ovalık arazide başarıya ulaştıklarını anlatan Küden , yeni türün çok kazançlı olduğunu ifade etti.

Küden , bazı çiftçilerle yürüttükleri iş birliğinin verimli sonuç alınmasındaki katkısına değinerek , "Şimdiye kadar yaptığımız çalışmaların çoğu yaylalara , geççi kiraza yönelikti. Geççi kiraz için yüksek rakıma çıkmak gerekiyor. Bin 500 metre ve üzerindeki bölgelerde de alanlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =