Fındık üreticilerine kritik uyarı!

Ordu Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz , fındıkta küllenme hastalığına karşı mücadele döneminin başladığını söyledi.

haber7
0

Son yıllarda fındıkta görülmeye başlanan hastalıklar arasında bulunan küllenme hastalığına karşı üreticileri uyaran Kemal Yılmaz , söz konusu hastalığın belirtilerinin ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde gösterdiğini hatırlattı. 

Hastalığın rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayıldığını kaydeden Yılmaz , “Külleme hastalığında , yapraklardaki belirtiler yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin , yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılımları , sarımsı beneklenme şeklinde lekeler oluşur. Daha sonra yapraklar giderek kahverengileşmeye , gevrekleşmeye , kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. 

Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir” ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =