Bu otun kilogramı 350 TL! Bir aylık ömrü var

Batman’ın Sason ilçesinde dağ eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen  zuzubak  otunun  kilogramı   350  TL’den satışa sunuluyor.

haber7
0

Sason ilçesinde Mereto ve Zoveser dağları eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otu , dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı oldu. Vatandaşlar , ilçe merkezinde kurdukları küçük tezgahlarda zuzubak otu satarak , ailelerinin hayatını idame ettiriyor.  otun   kilogramı   350  TL’den satışa sunuluyor. Otu ilçenin en yüksek rakımlı dağları olan Mereto ve Zoveser’in eteklerinden topladıklarını anlatan Sait Boguş ,  otun  ilkbahar aylarında yetiştiğini ve sadece bir  aylık  ömrünün olduğunu ifade etti.

Zuzubak otunun şifa kaynağı olduğunu dile getiren Boguş , “Zuzubak otunu toplayabilmek için sabah erkenden yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 saat yol yürüdükten sonra  zuzubak  otunun bunduğu dağlara yetişiyoruz. Bir kişi günde en fazla yarım kilo  zuzubak  toplayabiliyor. Otu her türlü yemeğin içine katarak tükete bilirsiniz. Başta kolesterol ve tansiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =