Facebook'tan bir skandal daha!
Etiketler:

Bir  ABD  federal yargıcı , Facebook’un izin almaksızın kullanıcıların yüz taslaklarını oluşturarak yasaları çiğnediğine ve toplu davada yargılanmasına karar verdi

haber7
0

ABD , Facebook’un pratikleri üzerinde kurduğu baskıyı artırmaya devam ediyor. Yargıç , Facebook’un fotoğraflardaki kişileri etiketleme önerisi sunmak için kullanıcılardan izin almadan onlara ait yüz verileri oluşturmasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.

Yargıç , Facebook’un sonuçları milyarlarca dolar olabilecek toplu davada yargılanmasını istiyor. Mahkeme kararı , Cambridge Analytica veri skandalı sonrasında Facebook’a karşı artan veri gizliliği endişelerini  daha  da artırıyor.

ABD Bölge Yargıcı James Donato , San Francisco federal mahkemesinde verdiği kararda , yüz temalarına dair sorunun toplu davayla en iyi şekilde çözülebileceğini belirtti. Toplu davada  Facebook  aleyhine bir karar çıkarsa , söz konusu uygulamadan muzdarip olan tüm kullanıcılar (2 milyarı aşkın  Facebook  kullanıcısı) göz önünde bulundurularak sosyal ağa astronomik bir ceza kesilebilir.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =