İki ustadan Anadolu ezgileri

Yazar ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Bayram Bilge Tokel ve Halk Müziği sanatçısı Erkut Özkan , "Müzikli Söyleşi" programında sevenleriyle sohbet ederek , Anadolu'dan ezgiler seslendirdiler.

haber7
0

Yazar ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Bayram Bilge Tokel ve Halk Müziği sanatçısı Erkut Özkan ,  Esenler Belediyesi  Kültür İşleri Müdürlüğü nün düzenlediği "Müzikli Söyleşi" programında Esenlerli sevenleriyle bir araya geldi. Moderatörlüğünü Hakan Dedeler in yaptığı program , Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi nde gerçekleşti.

HİÇBİR YERDE OLMAYAN KAYITLARLA TÜRKÜ ARŞİVİ

Muharrem Ertaş , Neşet Ertaş , Hacı Taşan , Çekiç Ali , Bayram Aracı , Refik Başaran , Nida Tüfekçi albümlerinin hazırlanarak eserlerinin tanıtılmasında ve bugüne ulaşmasında büyük katkıları olan Tokel , hazırladığı arşivlerin nasıl oluştuğundan bahsederek , "Bu ustaların ailelerinde de hiçbir kayıt ve bilgi yoktu. Bilgiye erişmekte zorluk yaşadım. Bu insanların hayatlarıyla ilgili hiçbir kaynak yok , dolayısıyla uzun bir inceleme yapıldı. Eski arşiv kayıtlarını tarayarak albümleri oluşturduk. Bu isimler türkülerimizin köşe taşlarıdır. Bu işler türkü arşivimize de önemli bir kazanım sağlamıştır" dedi.

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ YABANCILARIN ARŞİVİNDE SAKLI

Neşet Ertaş ın hayatını anlattığı "Bozkırın Tezenesi" adlı belgeseli hazırlarken TRT arşivlerinde kayda değer çok bilgi bulamadığını ifade eden Tokel , "Elimizdeki değerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =