Ebeveynler dikkat: Çocukları takip ediyor

Araştırmacılar , 3.337 farklı çocuk ve aile temalı  Android  uygulamasının çocuklara ait verileri uygunsuz şekilde topladığını keşfetti.

haber7
0

Veri gizliliği çağımızın en hararetli tartışma konularının başında geliyor. Facebook’un yol açtığı veri skandalının sonrasında , kullanıcılar dijital dünyadaki tek tehdidin siber korsanlar olmadığını fark etmiş durumda.

Google Play üzerinden aileler ve çocuklar için sunulan Android uygulamalarını inceleyen araştırmacılar , 3.337 uygulamanın çocukların verilerini topladığını saptadı.

ABD’de yürürlükte olan COPPA yasası , 13 yaşından küçük çocukların verilerinin toplanmasına önemli ölçüde sınırlamalar getiriyor.

Privacy Enhancing Technologies Symposium (Gizliliği Artırma Teknolojileri Sempozyumu - PETS) araştırmacıları tarafından mercek altına alınan 5.855 aile ve  çocuk  uygulamasından 281 tanesinin ailenin hiçbir onayını almadan cihazdaki rehber ve konum bilgilerini aldığı fark edildi. 1.100 uygulama ise kullanıcısı çocuğa dair bilgileri üçüncü taraflarla paylaşırken , 2.281 uygulamanın Google’ın  çocuk  verilerinin reklamlar için kullanılmasını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =