Yaz aylarının en serinletici ve ferahlatıcı meyvesi olan  karpuz  , sağlığa faydası olan meyvelerin başında yer alır. %90 oranında su barındırması ve içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kanserden , kalp sağlığına kadar

haber7
0

Sıcak yaz günlerinin en büyük nimeti olan  karpuz  , serinleten ve ferahlatan özelliği ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen  karpuz  içerisinde barındırdığı yüksek oranda su ve vitaminler ile insan sağlığına oldukça faydalıdır. Tam bir C vitamini deposu olan karpuza kırmızı rengini veren likopen , kanser hastalığından göz sağlığına , kalp ve damar sağlığına kadar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Peki  Karpuzun   faydaları  nelerdir?  karpuz   Hangi  hastalıklara  iyi  gelir? 

 

 

KARPUZ NEDİR?

Kabakgiller familyasından , kalın ve yeşil kabuk içerisinde sulu ve kırmızı olan meyvedir karpuz... Anayurdu Afrika olan  karpuz  , dünyanın bir çok yerinde yetişmeye elverişli bir meyvedir. Sıcak bölgelerde yetiştirilen  karpuz  , ülkemizde özellikler Diyarbakır da yetiştirilmektedir. Türkiye , dünya  karpuz  üretiminde ikinci sırada yer almaktadır.

Karpuza kırmızı rengini veren ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =