28 Şubat kararı, Darbeciliğin defin işlemidir

 28 Şubat  Darbecilerinin yargılandığı ve 2013 yılında başlayan  28 Şubat  Davasında bugün karar verilmiş , 21 sanık müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

haber7
0

 Darbeciler tarafından bin yıl süreceği gururla ifade edilen  28 Şubat  darbesinde alınan kararlar on yıl içinde ortadan kalkmasına karşın darbecilerin özgürce aramızda dolaşması toplum vicdanının kanayıp durmasına neden olmaktaydı. Bu karar toplum vicdanını belli bir ölçüde rahatlatmıştır. Bu karar , darbe heveslilerinin bu meşum fiile tevessül etmeden önce bin kez daha düşünmelerini sağlayacaktır.

Bununla birlikte şunları da ifade etmek gerekmektedir:

1.     Davanın darbeden 16 yıl sonra açılmış olması darbecilere delilleri karartılabilmek için yeterli zamanı kazandırmış , birçok delile ulaşılması mümkün olmamış , adaletin hakkıyla tecellisi gerçekleşememiştir.

2.     Davadaki bu gecikme sonucunda; 4 kişinin vefat etmiş olduğundan , 10 kişinin de zamanaşımından dolayı haklarındaki dava düşürülmüştür.

3.     Rahatlıkla diyebiliriz ki 12 Eylül darbecileri yargılanmış olsa  28 Şubat  darbesi olmayacaktı. Aynı şekilde ,  28 Şubat  davası daha erken açılmış ve daha erken sonuçlanmış olsa idi belki de 2002-2010 yılları arasında ordu içindeki darbe heveslileri darbe planları yapamayacak , siyasete o denli müdahil olamayacak , 27 Nisan e-muhtırasını yayınlayamayacak ve en önemlisi de 15 Temmuz darbe girişiminin önüne geçilmiş olabilecekti. 

4.     Davada , dönemin YÖK başkanı Kemal Gürüz ve YÖK üyesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =