Almanya'da uygun fiyatlı konut bulmak zorlaştı!

Almanya'da yapılan bir araştırma , ülkedeki büyük kentlerde yaklaşık 2 milyon kişinin  uygun   fiyatlı  kiralık ev bulamadığını ortaya koydu.

haber7
0

Hans-Böckler Vakfı’nın yaptırdığı bir araştırmadan derlediği bilgilere göre , Almanya’nın 77 büyük kentinde 1 ,9 milyon kişi , 45 metrekare apartlar da dahil ödeyebileceği  uygun   fiyatlı  kiralık bir  konut  bulamıyor.

Araştırmaya göre , yerel nüfusun finansal potansiyeli ile ölçüldüğünde , düşük seviyeli gelirlilerin olduğu Berlin , Leipzig ve Dresden gibi kalabalık kentler , diğer yandan da kiraların yüksek olduğu Münih , Stuttgart ve Düsseldorf gibi büyük kentlerde özellikle büyük bir "ekonomik"  konut  eksikliği bulunuyor.

En fazla ödenebilir  konut  ihtiyacı Berlin , Hamburg , Münih ve Köln kentlerinde belirlendi. Ayrıca , Moers , Wolfsburg , Koblenz veya Ulm gibi nispeten küçük "arz boşlukları" olan büyük kentlerde bile ,  uygun   fiyatlı  daireler için talebin oldukça fazla olduğu ortaya çıktı.

Ödenebilir konutlara sahip olmayan 1 ,9 milyon kişi sayısı , 2014 yılı mikro ölçüsüne dayanıyor. 2014 ten bu yana kiralar keskin bir şekilde artarken , araştırmacılar , ödenebilir konutlara sahip olmayan kişi sayısının daha da artmış olduğu öngörüsünde bulunuyor. 

Yapılan diğer araştırmalar ve yayımlanan istatistikler de Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da  konut  almanın giderek zorlaştığına işaret ediyor. 

Konut fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra fiyatların "aşırı değerli" olması da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =