Köylüler isyanda! Duyan oraya koştu...

Sivas'ta yaklaşık 500 yıllık tarihi Boğaz Köprüsü , altında bulunan odanın içinde hazine gömülü olduğu rivayeti nedeniyle define avcılarının hedefi haline geldi.

haber7
0

Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülen ve 1525 tarihli kitabesinden Osmanlılar döneminde onarıldığı anlaşılan  köprü  halen faaliyette ve sağlam durumda bulunuyor.  Sivas  a 10 kilometre uzaklıktaki Kızılkavraz köyü yolunda yer alan  Boğaz Köprüsü  çeşitli dönemlerde onarım gördü.

103 metre 30 santim uzunluğunda , 4 metre 95 santim genişliğindeki  köprü  düzgün kesme taş işçiliği ve özenli topuk ve selyaran elemanlarıyla dikkat çekiyor.  köprü  , altında bulunan odanın içinde  köprü  yıkıldığı zaman çevresinde bu köprünün bir benzerini yaptıracak kadar bir hazinenin gömülü olduğu yönünde dilden dile dolaşan rivayet nedeniyle define avcılarının hedefi haline geldi.  köprü  definecilerin yaptığı kazılarla büyük zarar gördü.

 

SİVAS IN BOĞAZ KÖPRÜSÜ

Tarihi köprünün halk arasında "Sivas ın boğaz köprüsü" olarak bilindiğini belirten köy halkından Hüseyin Yaman , "En az 10-15 köyün bağlantısını yapan bir köprü. Burada zamanla araçlara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =