Kaynanalar dizisinin Tijen'i karakteri ile tanıdığımız başarılı sanatçı  Sevda   Aydan  hayatını kaybetti. Sevenlerini yasa boğan  Sevda  Aydan'ın cenazesi yarın Alaçatı Mezarlığı'na defnedilecek. Peki  Sevda   Aydan 

haber7
0

Bir döneme damgasını vuran Kaynanalar dizisinin Tijen i olarak tanınan opera sanatçısı , oyuncu , ressam  Sevda   Aydan  hayatını kaybetti. Bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü İzmir Alsancak Devlet Hastanesi nde yaşamını yitiren oyuncunun cenazesi Alsancak Hocazade Camii nde kılınacak öğle namazından sonra Alaçatı Mezarlığına defnedilecek.  Sevda   Aydan  kimdir? Hayatı ve biyografisi...

 

 

SEVDA  Aydan  KİMDİR?

Sevda  Aydan  , 1930 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. 1951 ve 1953 yıllarında Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Opera Bölümlerinden mezun olmuş , Ankara Devlet Operasında Traviata operasıyla sanat hayatına atılmıştır. Başarılı sanatçı Manon Lesco , Salome ve Carmen operalarında başrolde oynamıştır.

Sevda  Aydan  , 1962 de Rusya nın çağrısı üzerine Erivan , Tiflis ve Bakü operalarında sahneye çıktı ve çeşitli ülkelerde konserler verdi. 1964 de Ankara Devlet Opera ve Balesi nden ayrılan sanatçı , çeşitli gazino ve kulüplerde hafif batı müziği üzerine çalıştı. 

Türk televizyon dünyasında , Türkiye nin ilk stil com dizisi niteliği taşıyan Kaynanalar da Tijen karakterini canlandırarak tanınmıştır.

Sevda  Aydan  , eski milli basketbolcu  Efe   Aydan  ile dizi ve sinema oyuncusu  Ege   Aydan  ın annesidir.

Sevda  Aydan  ın rol aldığı sinema ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =