SpaceX kargo kapsülü uzaya fırlatıldı

Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi  SpaceX  , Uluslararası Uzay İstasyonu'na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan Dragon  kargo  kapsülünü Falcon roketiyle  uzaya  yolladı.

haber7
0

Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceXUluslararası Uzay İstasyonu na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan Dragon  kargo  kapsülünü Falcon roketiyle uzaya yolladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA , yaklaşık 2 bin 700 kilogram yük taşıyan kapsülün yerel saatle 16.30 da Florida eyaletindeki Cap Canaveral Hava Üssü nden fırlatıldığını duyurdu.

Çarşamba günü istasyona ulaşması beklenen  kargo  kapsülünün , UUİ ye bir robot koluyla kenetlenmesi öngörülüyor.

SpaceX , NASA adına UUİ ye yaptığı 14.  kargo  nakliyatı olan seferde kullanılmış bir roket ve kapsül kullandı. Misyonda kullanılan Falcon roketi ve Dragon kapsülü , önceki  kargo  misyonunda kullanıldıktan sonra Dünya ya geri dönmüştü.

Şirket roket ve mekikleri yeniden kullanıma sokarak uzay yolculuklarının ve lojistik misyonların maliyetini düşürmeyi hedefliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunda NASA , Rusya Federal Uzay Ajansı , Japonya Uzay Araştırma Ajansı , Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı işbirliğiyle bilimsel çalışmalar yürütülüyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =