AB'de 'Rusya' çatlağı! Sınır dışı etmeyeceğiz

AB üyesi ülkeler İngiltere ile  Rusya  arasındaki krizin ardından bir bir Rus diplomatları  Sınır   dışı  etme kararı alırken ,  Avusturya  hükümeti olayın ulusal düzeyde değerlendirilmeyeceğini açıkladı.

haber7
0

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk , dün AB üyesi 14 ülkenin İngiltere de eski Rus casusu Sergi Skripal in zehirlenmesi olayına karşılık ülkelerinde bulunan Rus diplomatları  Sınır   dışı  etme kararı aldığını duyurdu. Tusk ın bu açıklamasının ardından Almanya , Fransa , Hollanda ve Polonya nın da aralarında bulunduğu birçok AB üyesi ülke peşi sıra  Sınır   dışı  kararlarını açıkladı.

Ancak AB üyesi ülkelerin bu kararına muhalif sesler de çıkmaya başladı. Bu muhalif çatlağın başında ise  Avusturya  hükümeti var. Viyana yönetimi , yaşanan casus krizinin ulusal boyutta değerlendirmeyeceklerini ve hiçbir Rus diplomatı  Sınır   dışı  etmeyeceklerini duyurdu.

Avrupa ülkelerinin kararlarını açıklamasının ardından Sputnik e konuşan  Avusturya  Hükümet Sözcüsü Peter Launsky-Tieffenthal , "Viyana ulusal düzeyde hiçbir önlem almayacak. Diplomatları  Sınır   dışı  etmeyeceğiz. Bunun sebebi ,  Rusya  ile diyalog kanallarını açık tutmaya niyetli olmamız.  Avusturya  tarafsız bir ülkedir ve Doğu ile Batı arasında bir çeşit köprüdür. Ancak Moskova daki AB elçisinin geri çağırılmasını destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Brüksel de yapılan Avrupa Konseyi zirvesinden önce de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras konuyla ilgili benzer düüncelerini dile getirmişti. Sonuçlara ulaşmadan önce Skripal dosyasıyla ilgili iyi bir araştırma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =