Jean Asselborn Zeytin Dalı Harekatı'nı eleştirdi

Lüksemburg Dışişleri Bakanı  Jean   Asselborn  , bugün Bulgaristan'da gerçekleşecek AB-Türkiye Liderler Toplantısı öncesinde  Zeytin   Dalı  Harekatı'nı eleştirdi.

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avrupa Birliği (AB) liderleri arasındaki toplantı öncesinde Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean  Asselborn  , teröristlerin  Afrin  den temizlenmesine yönelik gerçekleştirilen Zeytin  Dalı   Harekatı  nı hedef aldı.

BM SÖZLEŞMESİNİN 51. MADDESİ: MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Zeytin  Dalı   Harekatı  , ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları , BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005) , 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Yani BM sözleşmesinin 51. Maddesi , BM üyelerinden herhangi birinin silahlı saldırıya uğraması halinde , "BM Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek ilgili ülkeye meşru müdafaa hakkı tanımasını"öngörüyor.

"ÇOK AMA ÇOK GÜÇSÜZ"

Asselborn , Türkiye nin Suriye nin  Afrin  bölgesinde sürdürdüğü  Afrin  operasyonuna dayanak olarak Birleşmiş Milletler sözleşmesinin (BM) 51. maddesini göstermesini "çok ama çok güçsüz" bulduğunu söyledi.  Asselborn  bu durumu AB nin Türkiye ye açık bir şekilde ifade etmesi gerektiğini belirtti.

"TERÖRİSTLER DEĞİL SİVİLLER ÖLDÜRÜLDÜ" DEDİ

Suriye deki gelişmeleri takip eden gözlemevi ve sivil toplum kuruluşlarının  Afrin  operasyonu sırasında sivil ölümlerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =