Üyeler aldıkları bu mesajla şok oldu! Öldüler

 Konya  Karapınar’da kurulan Sütbank'ın gönderdiği mesaj üyelerini  şok  etti. Mesajda 533 hayvanın telef olduğu bu nedenle çiftlikte üretime geçici süre ile ara verildiği belirtildi.

haber7
0

Konya Karapınar’da kurulu bir çiftliğe yüzlerce kişi para yatırdı.  Sütbank  adı verilen sistemle üyelerin parası ile  aldıkları  ineklerin süt parası ödeneceği vaat edildi. Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemin , bir ay önce üyelere gönderilen  mesajla  çöktüğü anlaşıldı. Mesajda “… 533 adet hayvan ölmüştür. Bu sebeple çiftliğimizde üretim geçici süreyle durmuştur” denildi.

Şimdi üyeler , inekler için ödedikleri parayı kurtarmanın peşinde. Karapınar’da yaygın bir hal alan Sütbank sistemi en az 5-6 çiftlikte uygulanıyor. Söz konusu şirketlerden DKC Sütbank ve Hayvancılık şirketi de yüzlerce üyeden inek parası topladı. Toplanan paranın tutarı 20 milyon liraya yakın… Şirket , her bir inek başına aylık 180-200 lira ödemeyi vaat etti. Sözleşmeye göre üyelere ödemeler yılın 10 ayı yapılacaktı.

 

 

533 İNEK ÖLDÜ!

Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemde ödemeler birkaç ay yapıldı. Ancak 16 Şubat’ta üyelere cep telefonları yolu ile bir SMS gönderildi. Mesajda 533 hayvanın telef olduğu bu nedenle çiftlikte üretime geçici süre ile ara verildiği belirtildi. Mesajda , hayvanların öldüğüne dair Karapınar İlçe Tarım Müdürlüğü’nden de bilgi alınabileceği kaydedildi. Mesajda , üyelere ödenen kâr payının , tesisin yeniden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =