"15 Ülkenin Gözüyle 15 Temmuz" belgeseli

FETÖ'nün darbe girişiminin , 5 kıtadaki 15 ülke medyasına yansımaları ilk kez belgesel haline getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan "15  Ülkenin   Gözüyle  15 Temmuz" be

haber7
0

15  Temmuz  2016 tarihinde Türkiye’de yaşanan darbe girişimi birçok açıdan dünya tarihinde ilk olarak tarihe geçti. Konunun farklı boyutlarına ilişkin birçok yazı yazıldı , kitaplar basıldı , belgeseller hazırlandı. Ancak farklı kıtalarda yer alan dünya medyasının o günlerde Türkiye’de yaşananları nasıl haberleştirdiği ve kendi halkına nasıl aktardığına ilişkin bir belgesel film yapılmamıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu konuyla ilgili ilk kez hayata geçirilen “15 Ülkenin Gözüyle  15 Temmuz  Belgesel Filmi” için belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Umut Mete Soydan ile buluştuk.

Belgeselin içeriğini anlatır mısınız?

Belgeselimiz birçok açıdan dünya tarihinde daha önce görülmemiş olan  15 Temmuz  hain ve  kanlı darbe girişiminin dünya medyası tarafından nasıl algılandığını ve her ülkenin kendi medya organlarınca kendi halkına nasıl anlatıldığını konu alıyor. 

Belgeseliniz kapsamında hangi ülkeleri incelediniz? 

Belgeselimizi oluştururken dünyanın farklı kıtalarında yer  alan etkin ülkeleri incelemek istedik. Bu noktada Afrika’dan Uzakdoğu’ya kadar 5 farklı kıtada yer alan Almanya’dan İran’a , Avusturya’dan Azerbaycan’a kadar 15 ülkeyi belirledik. 

Nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz? Belgesel için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =