Selimiye Camisi'ne kapsamlı restorasyon yapılacak

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Edirne’deki  Selimiye   Camisi  ,  kapsamlı  bir restorasyondan geçirilecek. En son 36 yıl önce restore edilen  Selimiye   Camisi  , tamamen ibadete ve ziyarete kapatmadan bölüm b&

haber7
0

Osmanlı Cihan Devleti nin , sanat ve medeniyetinin zirvesi kabul edilen , Mimar Sinan ın serhat boyundaki imzası ,  UNESCO   Dünya Kültürel Mirası   Selimiye   Camisi  , gelecek nesillere taşınması amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilecek.

En son 1982 yılında  kapsamlı  bir restorasyondan geçirilen  Selimiye   Camisi  nin  restorasyon  projeleri Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu nca onaylandı , proje ihalesinin de tamamlanması sonrası restore çalışmalarına başlanacak.

GELECEK NESİLLERE DAHA GÜZEL AKTARILACAK

Edirne Valisi Günay Özdemir , yaptığı açıklamada ,  Selimiye   Camisi  nin dünyanın en değerli eserlerinden biri olduğunu hatırlattı.

Selimiye yi gelecek nesillere daha güzel bir şekilde aktarmak istediklerini ifade eden Özdemir , "Bizim de şu anda gözümüz gibi baktığımız ve kesinlikle gelecek nesillere daha güzel bir şekilde aktarmayı düşündüğümüz önemli bir eserimiz. Biz bunun projesini hazırlarken de  restorasyon  aşamasında da bu hassasiyeti , bu önemi koruyacağız ki daha sağlam ve sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktaralım. Bu sene inşallah ihalesi yapılacak.  Selimiye  yi tamamen ibadete ve ziyarete kapatmadan bölüm bölüm  restorasyon  çalışmaları devam edecek" dedi.

EN SON 36 YIL ÖNCE RESTORE ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =