Dünyada sadece Van'da var! Ama maalesef...

 Dünyada   sadece   Van  Gölü'nde yaşayan ve alınan önlemlerle nesli koruma altına alınan  inci kefali  balığı ,  Van  Gölü çevresinde yaşayan yüzlerce ailenin geçim kaynağını oluşturuyor.

haber7
0

Havaların soğuması ile birlikte her birinde 5-10 kişinin çalıştığı 165 balıkçı teknesi , sabah erken saatlerinden itibaren avlanmak üzere göle açılıyor. Ancak , ekmeğini bu yolla kazanan balıkçılar inci kefalinin hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor.

Üreme döneminde  Van  Gölü nün tuzlu ve sodalı sularından çıkarak tatlı sula ve dere yataklarına uçarcasına göç eden inci kefalleri , 90 günlük süre ardından yeniden göle dönüyor. 

Son yıllarda tatlı su kenarları ve dere yataklarında alınan tedbirlerle nesli koruma altına alınan  inci kefali  ,  Van  Gölü çevresinde yaşayan yüzlerce aileye de geçim kaynağı oluyor. Avlanma yasağının bittiği 15 Temmuz dan itibaren göle açılmaya başlayan ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte çalışmalarını yoğunlaştıran balıkçılar , avladıkları balık mitarının az olmasına rağmen memnun olduklarını söylüyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte göle ağlarını atıp , Vira ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =