İspanyol Patriotları aktif

Suriye tarafından gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne kurulan Patriot füze savunma sistemi hala  aktif  olarak görev yapıyor.

haber7
0

Türkiye nin NATO dan talep etmesiyle 2013 te  Adana  , Kahramanmaraş ve Gaziantep e kurulan Patriot Hava Savunma Sistemleri , Suriye den bölgeye gelebilecek hava saldırısına karşı konuşlandırıldı.

ABD lilerin Gaziantep e , Almanların ise Kahramanmaraş a kurduğu füze sistemleri görev süresi sona erince ülkelerine döndü. Körfez Savaşı nda  aktif  rol oynayan ve halen Suriye ve Irak taki DEAŞ a karşı oluşturulan koalisyon güçlerinin uçakları ile insansız hava araçları bulunan ABD-Türk Ortak Savunma tesisi olan İncirlik Üssü nde , ilk önce Hollanda Patriot füze savunması sistemi kurmuş , bu ülke görevi 2015 te İspanya ya devretmişti. Türkiye de sadece İncirlik Üssü nde bulunan savunma sistemi  aktif  olarak hava saldırılarına karşı görev yapıyor.

64 YILDIR FAALİYETTE İncirlik Üssü , 1954 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri nin hizmetinde ortak olarak kullanıma açıldı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =